Demokracja i prawa człowieka

Uroczystość wręczenia nagród Sacharowa

1323876141

Grudniowa sesja plenarna

Dzisiaj, w trakcie trwającej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli, działaczom zaangażowanym tzw. "Arabską Wiosnę", czyli rewolucje w świecie arabskim, rozpoczęte na początku roku w Tunezji.

W ceremonii rozdania nagród uczestniczyło tylko dwoje laureatów: Asmaa Mahfouz, młoda blogerka z Egiptu oraz Ahmed El-Senussi, libijski "więzień sumienia", który w więzieniu spędził 31 lat życia. W swoim przemówieniu Ahmed El-Senussi wskazując na znaczenie pojednania powiedział: "Musimy odbudować nasz kraj, okazując tolerancję nawet wobec tych, którzy popełnili zbrodnie, którzy naruszyli godność człowieka." Podziękował europejskim sąsiadom, którzy udzielili Libii jako pierwsi pomocy, za ich "jednoznaczne poparcie dyplomatyczne i wojskowe".

Przyznając nagrodę im. Sacharowa pieciu aktywistom "Arabskiej Wiosny", Parlament Europejski uznaje wysiłek wszystkich tych, którzy walczą o godność, poszanowanie praw podstawowych oraz przemiany polityczne w świecie arabskim", powiedział przewodniczący Jerzy Buzek podczas uroczystości przyznania Nagrody im. Sacharowa w środę w Strasburgu.

Prezydent Buzek w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że "te wydarzenia historyczne również przypominają nam o naszej odpowiedzialności oraz konieczności wspierania młodego i prężnego społeczeństwa obywatelskiego", podkreślając "decydującą rolę kobiet podczas Arabskiej Wiosny".

Laureaci uznali nagrodę za symbol wsparcia Europy dla rewolucyjnych przemian w krajach arabskich. Zwrócili również uwagę na prawa człowieka, będące kluczowym zagadnieniem w ich krajach w drodze do odbudowy demokratycznego społeczeństwa, szanującego prawo i godność człowieka.

 

Tegorocznych laureatów Nagrody Parlament Europejski ogłosił jeszcze w październiku. Piątka nagrodzonych działaczy opozycyjnych z różnych krajów, została nominowana wspólnie przez Europejską Partię Ludową, Sojusz Socjalistów i Demokratów, Liberałów i Zielonych. W finale o Nagrodę Sacharowa walczyli również białoruski opozycjonista Dmitrij Bandarenka oraz Pokojowe Stowarzyszenie San José de Apartadó z Kolumbii.

Przyznana nagroda nosi imię radzieckiego Andrieja Sacharowa, który był prześladowany w ZSRR za swój sprzeciw wobec programu atomowego i represyjnej polityce systemu. W 1989 r., po powrocie do Moskwy, został wybrany do radzieckiego parlamentu. Był inicjatorem powstania stowarzyszenia Memoriał, które do dziś propaguje pamięć o ofiarach represji radzieckich i zajmuje się prawami człowieka. Organizacja zajmuje się m.in. badaniami nad zbrodnią katyńską. (Źródło: PAP)

Powiązane tematy