Demokracja i prawa człowieka

Wystawa poświęcona laureatom nagrody Sacharowa

Sakharov

Prawa człowieka

Parlament Europejski, poprzez coroczne wręczanie Nagrody Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli, wyraża swoje uznanie dla działaczy broniących demokracji i praw człowieka. W ubiegłym roku nagroda trafiła do opozycjonistów z Egiptu, Libii, Syrii i Tunezji, w tym roku do dwójki irańskich działaczy, prawniczki Nasrin Sotoudeh i reżysera filmowego Jafar Panahi.

Wybór nominowanych i laureatów nagrody odzwierciedla zaangażowanie Parlamentu w aktualne problemy na świecie, często pełniąc rolę politycznego poparcia dla działań opozycji na rzecz wolności i demokracji.

Wystawa pod tytułem "Doświadczenie Sacharow" (the Sakharov experience) jest wyjątkową okazją do poznania laureatów nagrody w ich walce o podstawowe prawa człowieka. Parlament Europejski postarał się o przedstawienie niewielkiej części drogi pełnej represji i upokorzeń, jaką przebyli laureaci nagrody Sacharowa. Jednocześnie promując nagrodę Sacharowa i przesłanie, które ze sobą niesie, PE wzywa obywateli do zajęcia stanowiska w obronie praw człowieka.

Wystawa dostępna jest w Centrum dla Zwiedzających - Parlamentarium w Brukseli od 15 listopada 2012 do końca lutego 2013.

 Informację o wystawie znajdą Państwo tutaj.

Zdjęcia znajdą Państwo tu.  Film promujący i  zajmij stanowisko w obronie praw człowieka - take a stand for humanity: tu.

 

Powiązane tematy