Demokracja i prawa człowieka

Syria- Ci ludzie marzą o tym, by wrócić do domu

20130219_jordan_ep_zataari_002
European Union 2013 PE-EP

Arabska wiosna

Arabska Wiosna przestała już być tylko snem o wolności. Przerodziła się w realny koszmar. Koszmar ten  dotknął setek tysięcy ludzi, którzy z obawy o swoje życie musieli szukać schronienia na środku jordańskiej pustyni. O ich tragicznym położeniu i koniecznych działaniach jakie musi podjąć UE, aby im pomóc opowiedział dzisiaj hiszpański Poseł do Parlamentu Europejskiego Juan Fernando López Aguilar (S&D), który przewodniczył parlamentarnej delegacji,  odwiedzającej obóz syryjskich uchodźców.

 - Rozmowa z nimi uświadomiła mi jedno. Nie chcą zostać tam, gdzie teraz przebywają. Oni marzą o powrocie do domu. Chcą, by społeczność międzynarodowa pomogła w obaleniu reżimu partii Baas i przyspieszeniu procesu politycznych zmian. Wzywają nas do działania – mówi Aguilar. Dodaje również, że spotkanie z syryjskimi uchodźcami było dla niego przejmującym doświadczeniem. Wielu z nich ma na swoich ciałach rany zadane przez żołnierzy. Co więcej, aż 65%  z nich stanowią kobiety i dzieci.  Według Aguilara UE powinna podjąć działania skierowane zarówno na zażegnanie kryzysu humanitarnego, jak również na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozpowszechnienia konfliktu zbrojnego. Impuls owego działania powinien pochodzić przede wszystkim od unijnej dyplomacji. Powinna zostać również stale i ustawicznie rozwijana własna polityka azylowa UE.

Wniosek jest prosty: nie możemy pozostać obojętni na ludzkie cierpienie. I nie ważne, że rozgrywa się ono gdzieś setki kilometrów stąd. Ważne, że zagrożone jest  życie dziesiątków tysięcy bezbronnych ludzi, a my możemy temu zapobiec. 

Więcej znajdą Państwo tutaj.

Powiązane tematy