Demokracja i prawa człowieka

Parlament potępił Koreę Północną

North%20korea
European Union 2013 PE-EP

Strasburg

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim co raz bardziej się zaostrza, a nieodpowiedzialna polityka Pjongjangu zdaje się poważnie zagrażać międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu. W tej dramatycznej sytuacji Parlament Europejski wezwał w przyjętej wczoraj rezolucji Koreę Północną do ponownego przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zerwała kończące wojnę koreańską porozumienie rozejmowe z 1953r., w odpowiedzi na nasilenie sankcji ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ, które są reakcją na trzecią próbę jądrową, przeprowadzoną przez Pjongjang 12 lutego. Totalitarny reżim odstąpił również od układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Eurodeputowani w przyjętej wczoraj rezolucji potępili rażące przypadki łamania praw człowieka w tym kraju, jego próby jądrowe i rozwijaną przez Koreę Północną produkcję pocisków balistycznych.

Posłowie wezwali także władze Korei Północnej do ponownego podjęcia kontaktów ze wspólnotą międzynarodową, aby w ten sposób doprowadzić do trwałego pokoju i uwolnić od broni jądrowej Półwysep Koreański. Ponadto PE wezwał Koreę Północną do respektowania praw człowieka i zaprzestania wykonywania masowych egzekucji.

Powiązane tematy