Bruksela

W środę, 10 kwietnia w Parlamencie Europejskim miał miejsce pokaz filmu dokumentalnego "Remember Siberia", zorganizowany przez łotewską Posłankę Sandrę Kalniete, z udziałem producentki i reżysera, Dzintry Geka. Dzintra Geka od 2000 roku produkuje filmy dokumentalne opisujące losy Łotyszy zesłanych w latach 1941-1949 na Syberię, w tym blisko 4000 dzieci - podczas swoich corocznych wypraw na Syberię w poszukiwaniu śladów łotewskich zesłańców, Dzintra Geka spotkała i opisała historie 741 z tych "dzieci Syberii". Utworzyła też stowarzyszenie "Children of Siberia Foundation", zrzeszające zesłańców na Łotwie.

Film "Remember Siberia" dokumentuje wyjazd zorganizowany w 2009 roku, podczas którego stowarzyszenie odwiedza wioski na Syberii, do których trafiali od 1941 roku zesłańcy z Łotwy, i zamieszcza w nich tablice upamiętniające ich los. Film pokazuje też codzienne życie i zmiany zachodzące na Syberii - na przykład muzeum w Yeniseysku, w którym stowarzyszenie stawia pierwszą tablicę, znajduje się w starym budynku więzienia KGB - a także pełne emocji spotkania z "dziećmi", które pozostały na Syberii. Głównym przesłaniem filmu jest przekaz, że wspomnienia o tragediach z przeszłości nie mogą zaginąć i muszą pozostać ostrzeżeniem na przyszłość.

Film został odebrany bardzo emocjonalnie - wśród gości na widowni były osoby pochodzące z rodzin zesłańców - w tym sama Dzintra Geka i Sandra Kalniete. Po filmie odbyła się prezentacja dwutomowej książki "The Children of Siberia", opisującej wszystkie zebrane historie. Dzintra Geka zapowiedziała też swój następny film, dokumentujący losy zesłanych mężczyzn, z których podróż na Syberię przetrwało tylko 8%. Odwołała się też do przesłania filmu, przypominając, że tragedie takie jak Kambodża, Sudan czy Srebrenica są nadal rzeczywistością.

Powiązane tematy