Demokracja i prawa człowieka

23 kwietnia, po 8 latach Damas de Blanco odebrały swoją Nagrodę Sacharowa

3075375_inmsg

Bruksela

23-24 kwietnia w Parlamencie Europejskim gościły długo wyczekiwane laureatki Nagrody Sacharowa  na rzecz wolności myśli z 2005 r., Damas de Blanco. Damy w Bieli to ruch społeczny kobiet powstały wiosną 2003 r. jako odpowiedź na tzw. kapturowe sądy, w których reżim skazał 75 dziennikarzy, działaczy opozycji i aktywistów na wyroki do 30 lat więzienia. Na znak protestu żony, matki i córki kubańskich więźniów politycznych, ubrane na biało, z kwiatami w dłoniach, co tydzień po niedzielnej mszy maszerowały ulicami Hawany. Pomimo tego, że więźniów ostatecznie zwolniono, Damas de Blanco nie zaprzestały swojej działalności - pokojowej walki o wolną Kubę.

Gdy w 2005 roku otrzymały Nagrodę Sacharowa, komunistyczny rząd nie zezwolił przedstawicielkom stowarzyszenia na podróż do Strasburga. Wreszcie, po 8 latach, 23 kwietnia podczas wspólnego posiedzenia komisji spraw zagranicznych, rozwoju i podkomisji praw człowieka Berta Soler, Belkis Cantillo, Laura Labrada i Blanca Reyes odebrały nagrodę z rąk Przewodniczącego Parlamentu EuropejskiegoMartina Schultza. Podczas spotkania uczczono minutą ciszy śmierć jednej z przywódczyń Dam w Bieli, Laury Inés Pollán Toledo.

Wielokrotnie odnosząc się do doświadczeń z Europy, Posłowie wyrazili uznanie dla pokojowych działań Dam w Bieli na rzecz wolnej Kuby. Podkreślono, że na tle represji ze strony reżimu, to właśnie pokojowe działania są najbardziej zauważane.  Nie kryjąc zmęczenia, przedstawicielki Damas de Blanco zapewniały o swojej gotowości do dalszego działania na rzecz wolności słowa, demokracji i wolnych wyborów na Kubie. Kubanki wzywały Parlament Europejski i całe środowisko międzynarodowe do głośnego protestu przeciwko represjom stosowanym przez reżim Castro.

Podczas swojej dwudniowej wizyty w Brukseli, Damas de Blanco brały udział w wielu wydarzeniach w Parlamencie Europejskim, spotykając przedstawicieli UE, opowiadając o swojej szczytnej pracy. Jedno ze spotkań było zorganizowane przez Posła Jarosława Wałęsę, przewodniczącego nieformalnej grupy w PE - Przyjaciele Wolnej Kuby. Warto zauważyć, że wśród uczestników spotkania przeważali posłowie krajów Europy Środkowej.

Powiązane tematy