Newsletter Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika

Biuletyn Europejski


Co było? Co jest? Co będzie?


Przegląd najciekawszych wydarzeń


Plakat
Plakat 41. karnawału górskiego,

Za nami 41. Góralski Karnawał!

Najradośniejszy czas w roku czyli Karnawał już niestety za nami. Tradycyjnie świętowali go Górale na 41. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. Jego historia sięga 1973, kiedy to zorganizowano pierwszy, najpierw międzyregionalny, a potem ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

I w tym roku nie obyło się bez wspaniałych atrakcji. Oficjalnie Karnawał otworzył 6. lutego przejazd kapel góralskich przez Bukowinę Tatrzańską. Tego dnia nie zabrakło występów regionalnych zespołów góralskich. W programie pięciodniowej imprezy, zaplanowano także konkurs tańca zbójnickiego, rywalizację par tanecznych i zimową wystawę Owczarków Podhalańskich.

Wielką atrakcją dla turystów były imprezy plenerowe na Wierchu Rusińskim - zawody strzeleckie, parada gazdowska i bardzo widowiskowe wyścigi kumoterek - tradycyjnych, karnawałowych sań, powożonych przez rodowitych Podhalan. Festiwal zakończono nietypowo - weekendowym turniejem w polo na śniegu.

Kolejny taki Karnawał już za rok!

Nagrodzono laureatów konkursu "Kopalnia PO(KL)mysłów"

Koncert Orkiestry Zdrojowej z Krynicy, grupa baletowa „Miniatury” oraz arie operetkowe w wykonaniu wybitnych solistów uświetniły styczniową galę wręczenia nagród w konkursie "Kopalnia  PO(KL)mysłów", zorganizowaną w Centrum Sztuki Mościce. Trzecia edycja konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego ma służyć promowaniu projektów PO KL realizowanych w Województwie Małopolskim, poprzez dobry przykład, inspirację i upowszechnienie wiedzy o możliwości pozyskania wsparcia z funduszy unijnych. 

W tym roku galę zorganizowano pod hasłem "Fundusze z kulturą", co podkreślić ma jak wiele projektów z udziałem Funduszy Europejskich, również w obszarze kultury, udało się w Małopolsce zrealizować. W tym roku nagrody przyznano w czterech kategoriach obejmujących projekty realizowane w ramach inicjatyw oddolnych, skierowane do osób znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji na rynku pracy (osoby niepełnosprawne, 50 plus oraz zagrożone wykluczeniem społecznym), do przedsiębiorstw i ich pracowników oraz ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie, Gmina Zator, Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia w Zatorze im. Jana Matejki, Gmina Ciężkowice, czy Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Wsi Krzczonów. W inicjatywę włączył się także Poseł Bogusław Sonik, który wraz z innymi eurodeputowanymi regionu zaprosił uczestników konkursu na wyjazd studyjny do Brukseli połączony ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego.

Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Malopolska_plakat_zbiorczy_
Plakat Festiwalu, www.malopolskawielukultur.pl

Małopolska Wielu Kultur

Trwa Festiwal Małopolska Wielu Kultur, realizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przez Gminę Zator, położoną w zachodniej części województwa małopolskiego. Festiwal nawiązuje do szczytnych tradycji tolerancji i wielokulturowości Polski Jagiellońskiej. Ma za zadanie pokazać bogactwo kulturowe Małopolski, począwszy od swoistych klimatów krakowskich poprzez góralską grupę etniczną , mniejszości narodowych (m.in.Żydów, Łemków,Romów, Ormian czy Rosjan) aż do regionu Doliny Karpia.

W tym miesiącu, Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia w Zatorze, zaprasza na wystawę callage'u prac przygotowanych na warsztatach zrealizowanych w ramach projektu. Wcześniej w styczniu wszyscy chętni mogli wysłuchać wspaniałego koncertu muzyki dawnej, który odbył się w pięknym drewnianym Kosciele w miejscowości Graboszyce. Więcej o projekcie i planowanych wydarzeniach znajdą Państwo na stronie internetowej: malopolskawielukultur.pl.

Wycinanki artystyczne w Galerii Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy wycinanek artystycznych autorstwa Elżbiety Majewskiej-Hernandez, które odbędzie się dzisiaj, czyli 15. lutego br. o godzinie 17.00 w Galerii Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida w Krakowie.

Elżbieta Majewska-Hernandez ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest aktorką, arteterapeutką, artystą plastykiem o dużym doświadczeniu w pracy społecznej, edukacji i terapii. W swojej pracy używa metod zorientowanych na rozwijanie twórczości. Projektuje i realizuje maski do spektakli, organizuje i prowadzi warsztaty, wykłady, zajęcia na Uniwersytecie w Chile na wydziale sztuki.

Wystawa będzie czynna do 15 marca 2013 r. Wybrane prace artystki prezentujemy poniżej: