Działalność

W regionie

Deputowany Bogusław Sonik w Parlamencie Europejskim przede wszystkim reprezentuje swoich wyborców z Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej. Działalność na rzecz obu województw pozwoliła mu pogłębić wiedzę dotyczącą zarówno problemów tych regionów, jak i ich możliwości i szans rozwoju.

Zaangażowanie posła Sonika było wielokrotnie doceniane i nagradzane, m.in. wyróżnieniem dla najlepszego posła do Parlamentu Europejskiego z regionu Małopolska – Świętokrzyskie w kadencji 2004-2009 (raport Instytutu Kościuszki i naukowców UJ, UE i PAN) oraz I miejscem w rankingu najaktywniejszych eurodeputowanych z województwa małopolskiego, przygotowanym przez „Gazetę Krakowską”.

Lud-sonik-29mar19-16-800x445

Spotkanie z KOD Świętokrzyskie

Latający Uniwersytet Demokracji

Bogusław Sonik spotkał się z mieszkańcami Kielc oraz sympatykami KOD- Świętokrzyskie w ramach cyklu spotkań Latającego Uniwersytetu Demokracji. 

Głównym tematem spotkania były prawa człowieka. Poseł Sonik zaprosił uczestników do udziału w projekcji filmu "Punkt oparcia" w reżyserii Anny Ferens. Film jest opowieścią o tym jak w latach 80. Parlament Europejski upominał się o swobody obywatelskie w Polsce, Rumunii, na Łotwie, Estonii, Słowacji i w innych krajach bloku sowieckiego. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Maj 77, którego Bogusław Sonik jest założycielem i przewodniczącym.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, aktywną dyskusję i bardzo konstruktywne wnioski.

Spotkanie odbyło się: 

29 marca o godz.18 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach ul.Planty 7.

7ce5696e-0a2f-421f-8341-4867cb5a635b

Otwarcie biur regionalnych w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim

Biura regionalne

W poniedziałek, 4 marca Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik otworzył biura regionalne w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim.

-Biura Regionalne pozwolą mi pozostać w kontakcie z mieszkańcami ziemi świętokrzyskiej. Zaplanowałem dyżury w tych dwóch lokalizacjach w taki sposób, by zainteresowani mogli zgłaszać się ze swoimi sprawami w dogodnych dla nich terminach, na co dzień, w Kielcach pracuje asystentka regionalna.- powiedział Bogusław Sonik.

 

Biuro poselskie Bogusława Sonika w Kielcach, mieści się przy Al. IX Wieków Kielc 6 lok. 30 (dyżury odbywają się we wtorki w godzinach 17.00-19.30 po uprzednim umówieniu telefonicznym). W Ostrowcu Świętokrzyskim biuro zlokalizowane jest w siedzibie Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców przy ul. Sienkiewicza 63.

W drogę do Brukseli!

Wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego

Wizyta w Parlamencie Europejskim i spotkanie z posłem Bogusławem Sonikiem, wizyta w audiowizualnym Parlamentarium, a także zwiedzanie Brukseli i Brugii wraz z przewodnikiem to główne punkty programu kolejnego wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, który odbywa się w dniach 8-12 czerwca 2014 r.

W organizowanym już po raz kolejny przez posła Bogusława Sonika wyjeździe studyjnym weźmie udział prawie 30 osób, m. in. młodzież oraz laueraci i finaliści konkursów organizowanych przez posła bądź objętych jego patronatem honorowym.

Wszystkim życzymy niezpomnianych wrażeń!

Krzy%c5%bb%20ma%c5%81opolski

Sonik uhonorowany Krzyżem Małopolski

Działalność na rzecz regionu

Władze województwa małopolskiego doceniając znaczący wkład Bogusława Sonika  w działalność na rezcz społeczności lokalnej postanowiły uhonorować go Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Małpolskiego - Krzyż Małopolski.

Wręczenie wyróżnienia odbędzie się dziś podczas Gali Święta Małopolski w Operze Krakowskiej o godzinie 17.00.

Bogusław Sonik w latach 1996-2003 był dyrektorem Festiwalu Kraków 2000 - Europejska Stolica Kultury. Było to największe w Polsce, trwające 4 lata wydarzenie kulturalne. W tym czasie udało mu się pozyskać dodatkowo 54 mln zł na kulturę, stworzył Biuro Festiwalowe oraz Centrum Informacji Kulturalnej. Był organizatorem krakowskich edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który jako jeden z najważniejszych projektów Krakowa 2000 został przyjęty do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali. Od 2001 r. zasiada w prezydium Stowarzyszenia Europejskich Miast i Miesięcy Kultury.

W 1998 r. zaangażował się w działalność samorządową. Został Przewodniczącym Sejmiku Małopolskiego. Na rzecz Małopolski pracował dwie kadencje. Jest pomysłodawcą Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, autorem strategii promocji Krakowa,  inicjatorem projektu ratowania Kopca Kościuszki. Wspiera działania służące promowaniu tradycyjnych zawodów, rzemiosła artystycznego oraz ochronę krajobrazu.

Wraz z przyjaciółmi ze Studenckiego Komitetu Solidarności powołał Stowarzyszenie Maj77, które zajmuje się organizacją akcji propagujących ideę demokracji, wolności słowa i praw człowieka. Jest prezesem Instytutu Dziedzictwa, którego zamierzeniem jest zrealizowanie idei Festiwalu Kultury Europejskiej, a także wspieranie i promowanie tradycyjnych zawodów, rzemiosła artystycznego oraz ochrona rodzimego krajobrazu. W styczniu 2003 roku został szefem promocji Krakowa. Doprowadził do przyjęcia wieloletniej strategii promocji miasta.

Dsc_1029

45 lecie Miasta Libiąża oraz pokaz filmu "Punkt Oparcia" w Andrychowie

Święto górniczego miasta

Poseł Sonik  rozpoczął tydzień pokazem filmu "Punkt Oparcia" w Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.  Następnie na andrychowskim rynku w ramach mobilnego biura PO Poseł miał okazję porozmawiać z wyborcami, a na rynku w Wadowicach zachęcał do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.  

W godzinach popołudniowych Poseł był gościem uroczystego posiedzenia Rady Miasta Libiąża, która odbyła się w sali bankietowej Zakładu Górniczego Janina. Mieszkańcy i władze miasta wspólnie świętowali 45lecie nadania praw miejskich.

Burmistrz Jacek Latko wręczył zasłóżonym dla lokalnej społeczności jubileuszowe wyróżnienia oraz statuetki. Przytyczona została także historia libiąskiego górnictwa, które od wieków nieodłącznie wiąże się z życiem i funkcjonowaniem miasta. W swoim wystąpieniu Poseł podkreślił jak istotną rolę odgrywa węgiel w europejskim miksie energetycznym. Wspomniał także o wyzwaniach jakie czekają polski przemysł węglowy w najbliższych latach.

Dsc_0935

Świętowanie VI Dnia Seniora w Igołomii

W zdrowym ciele młody duch!

W niedzielę 11 maja europoseł Bogusław Sonik odwiedził Igołomię, gdzie miał zaszczyt uczestniczyć w VI Dniu Seniora organizowanym przez Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce oraz przez Koło Gospodyń Wiejskich z Igołomii i Zofipola.

Bogusław Sonik podkreślał podczas uroczystości jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i kultury polskiej. Skierował słowa uznania do zebranych gości, pochwalił ich za ich inicjatywy i aktywność, która z wiekiem nie maleje. Zaznaczył, że Koła Gospodyń Wiejskich odgrywają bardzo dużą rolę poprzez organizowanie licznych przedsięwzięć i branie udziału w wielu wydarzeniach. Ich aktywność nie tylko promuje region, ale też przybliża innym ludziom polską kulturę.

Całą uroczystość uświetnił występ Koła Gospodyń Wiejskich z Igołomii, którego członkowie wystąpili w tradycyjnych ludowych strojach. Po raz kolejny Seniorzy pokazali, że wiek nie stanowi żadnej przeszkody, a wręcz przeciwnie może być nawet zaletą. Życzymy im, aby dalej tak aktywnie działali w regionie, przybliżając nam przy tym małopolską tradycję.

Img-20140510-00116

Libiąż na pograniczu kultur

Tradycje i zwyczaje Małopolan i Ślązaków

10 maja 2014 Poseł Bogusław Sonik gościł w Libiążu na festynie "Na pograniczu kultur. Tradycje i obyczaje Małopolan i Ślązaków"  połączonym z festiwalem Chleba.

Każdy z uczestników wydarzenia mógł posmakować lokalnych potraw.W programie był także występ Kapeli Góralskiej Hora, Kapeli ze Śląska im. Józefa Poloka, Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Osiny” z Żor. Libiąską gminę reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Libiąża, Żarek i Gromca oraz Zespoły Śpiewacze Zorza i Wrzos  z Żarek. Wydarzeniu  towarzyszyły warsztaty twórcze dla dzieci, gdzie najmłodsi mogli poznać technikę lepienia garnków oraz sztukę bibułkarstwa.

20110705-sonik-8594

Spotkanie z wyborcami w Skawinie i Tarnowie

Sonik w regionie

Dziś Poseł Sonik udaje się do Skawiny, gdzie spotka się z  załogą firmy Boryszew SA.

Póżniej w Tarnowie  podczas spotkania z młodymi ludźmi z Małoplskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Poseł podsumuje 10 lat Polski w Unii Europejskiej i podyskutuje ze studentami jak oni widzą miejsce naszego kraju w jednoczącej się Europie.

Sonik1_300_215

Otwarte spotkanie z Sonikiem w Nowym Targu

Obchody 10 lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

W piątek (9 maja) w Nowym Targu, w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej o godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego Bogusławem Sonikiem.

W tym roku obchodzimy wyjątkowe jubileusze związane z rozwojem naszego państwa i jego obywateli – 25 lat demokracji w Polsce i 10 lat bycia członkiem Unii Europejskiej. Jest to więc znakomita okazja nie tylko do świętowania, ale również do rozmowy na temat zmian powstałych dzięki tym wydarzeniom. Bardzo ważną częścią obchodów tych rocznic powinien być dialog między pokoleniem, które czynnie brało udział w tworzeniu tej historii, a pokoleniem żyjącym w świecie na niej opartym.

Dzień spotkania również nie jest przypadkowy, gdyż właśnie 9 maja obchodzony jest Dzień Europy ustanowiony już w 1950 roku. Do tematyki związanej z Unią Europejską nawiązywać będzie także projekcja filmu „Punkt Oparcia” reżyserowanego przez Annę Ferens. Jest to pasjonująca opowieść, oparta na materiałach archiwalnych, o tym jak w latach 80-tych Parlament Europejski upominał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku sowieckiego. Film został przygotowany według pomysłu europosła Bogusława Sonika w ramach projektu „Powrót Wschodu na Zachód” realizowanego przez Stowarzyszenie Maj 77.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie zarówno społeczność akademicką jak i młodzież z Podhala. Wstęp na spotkanie jest wolny, dzięki czemu każdy może wziąć udział w dyskusji i aktywnie w niej uczestniczyć.

3 maja z Sonikiem

Sonik w regionie

Dzień , w którym świętujemy rocznicę ( w tym roku już 223.) uchwalenia Konstytucji 3 maja Poseł Sonik rozpocznie od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Hugo Kołłątaja przy ul. Gołębiej w Krakowie.

Kolejny punkt programu to uroczyste obchody Święta Kontytucji 3 maja w Dąbrowie Tarnowskiej.

Na koniec Poseł uda się na Sądecczynę, gdzie weźmie udział w traydyjnym i malowniczym Święcie Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej. Ostatni punkt programu to koncert na rynku w Starym Sączu.

W imieniu Posła Sonika życzymy wszytskim  udanej majówki!