Działalność

W regionie

Deputowany Bogusław Sonik w Parlamencie Europejskim przede wszystkim reprezentuje swoich wyborców z Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej. Działalność na rzecz obu województw pozwoliła mu pogłębić wiedzę dotyczącą zarówno problemów tych regionów, jak i ich możliwości i szans rozwoju.

Zaangażowanie posła Sonika było wielokrotnie doceniane i nagradzane, m.in. wyróżnieniem dla najlepszego posła do Parlamentu Europejskiego z regionu Małopolska – Świętokrzyskie w kadencji 2004-2009 (raport Instytutu Kościuszki i naukowców UJ, UE i PAN) oraz I miejscem w rankingu najaktywniejszych eurodeputowanych z województwa małopolskiego, przygotowanym przez „Gazetę Krakowską”.

Dsc_0975

Obchody 10-tej rocznicy wejścia do Unii w Gorlicach i Trzebini

Koncert na rynku i konferencja o bitwie pod Gorlicami

Poseł Bogusław Sonik w dniu 10-tej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej odwiedził Gorlice na zaproszenie burmistrza Witolda Kochana.

Na gorlickim rynku mieszkańcy i goście mięli okazję wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego, Ody do Radości oraz kilku innych pieśni wykonanych przez orkiestrę oraz chór ze Szkoły Muzycznego I-stopnia w Gorlicach.  Burmistrz w swoim wystąpieniu przedstawił w liczbach, jak bardzo przez ostatnie 10 lat zmieniła się na lepsze Polska i Gorlice dzięki wejściu do UE


Małżonkowie po 10 latach bycia razem zdają sobie sprawę, że nie wszystko zawsze było idealnie, nie wszystko się im udało, ale chcą być razem i tylko tak widzą swoją przyszłość. Podobnie jest z 10-leciem Polski w Unii Europejskiej - powiedział Sonik. Poseł zachęcał także wszystkich mieszkańców  do wzięcia udziału w głosowaniu  25 maja podkreślając, jak ważne są to wybory i jak wielki wpływ mają na każdego mieszkańca Europy. Po wystąpieniach młodzież przedstawiła ciekawy program artystyczny, gdzie motywem przewodnim była flaga Rzeczpospolitej Polskiej.

Równolegle do wydarzeń na rynku, tuż obok w Domu Polsko - Słowackim odbywała się konferencja z okazji 99 rocznicy Bitwy pod Gorlicami.  Uczestnicy konferencji, pasjonaci historii Galicji, mieli okazję poznać mniej i bardziej znane fakty z życia mieszkańców Gorlic i okolicznych miejscowości w czasie I wojny światowej. Szczególnie cieszy fakt, że miejscowa ludność cały czas pamięta o tych wydarzeniach i jednocześnie pragnie zgłębiać wiedzę na ich temat.

Poseł udzielił także wywiadu dla Telewizji Gorlice.

Wieczorem Sonik odwiedził rynek w Trzebini, gdzie miał okazję wręczyć nagrody dla laureatów konkursu związanego z wykorzystaniem funduszy unijnych i 10-leciem Polski w Unii Europejskiej.

Miech

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Rozpoczynamy patriotyczny weekend

23. kwietnia, w środę Poseł Bogusław Sonik uczestniczył w Miechowie we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, w ramach wydarzenia Młodzież Pamięta.

Na scenie miechowskiego amfiteatru z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się koncert pn. „Wspólne śpiewanie” w ramach projektu „Młodzież Pamięta”. Młodzież z gminy Miechów aktywnie uczestniczy w projekcie od ponad dekady.

Palm_sunday_in_poland

Małopolski weekend pełen wrażeń!

Sonik w regionie!

Miniony weekend obfitował w wizyty w małopolskich miastach. Odwiedziliśmy Wolbrom, Krzeszowice, Kocierz, Lipnicę Murowaną i Polankę Wielką.

W sobotę, 12. kwietnia Bogusław Sonik był gościem honorowym podczas „Powiatowego Konkursu na Świąteczny Kosz Wielkanocny” w Wolbromiu, oraz XIV Konkursu Potraw Regionalnych zorganizowany w Kocierzy przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa. Zwieńczeniem dnia było spotkanie z członkami koła PO w Krzeszowicach.

13. kwietnia, w Niedzielę Palmową Poseł Sonik wziął udział w Konkursie Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej. Małopolanie tłumnie stawili się na lipnickim Rynku, gdzie nastąpił wybór najpiękniejszej palmy oraz ich poświęcenie. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć wiele pięknych przykładów tego wspaniałego rękodzieła.

Po tak pracowitym i pełnym wrażeń weekendzie z utęsknieniem wyczekujemy rodzinnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich w Wolbromiu

Sonik w regionie

Już jutro, 12 kwietnia Poseł Bogusław Sonik będzie gosciem honorowym  powiatowego konkursu na "Świąteczny kosz wielkanocny", który odbędzie się w Domu Kultury w Wolbromiu o godzinie 11:00.

Innowacją konkursu jest połączenie tradycji, folkloru z współczesnymi trendami i estetyką zdobniczą. W konkursie udział biorą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu olkuskiego oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Impreza jest otwarta dla członków i osób zaangażowanych w działalność KGW.

 Zapraszamy do obejrzenia zaangażowania KGW w życie gminy i powiatu.

Img_6599

Kulturalnie o kulturze

Debata "Prawo do kultury"

Kraków po raz kolejny na kilka godzin stał się centrum debaty na temat rozwoju kultury. Wszystko to za sprawą organizowanego przez posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika oraz Narodowe Centrum Kultury spotkania „Prawo do kultury”, które odbyło się 8 kwietnia w Instytucie Cervantesa. Mieliśmy okazję wysłuchać dyskusji toczącej się między osobami, które kulturą zajmują się na co dzień, ale w zupełnie inny sposób. Prelegentami byli: Bogusław Sonik, Poseł do Parlamentu Europejskiego; Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury; Grzegorz Roman, Doradca Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza; Jacek Krupa, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego; Bartosz Szydłowski, Dyrektor Teatru Łaźnia Nowa.

Prawo do kultury?

Każdy obywatel posiada szereg praw dających mu swobodę korzystania z tego co nas otacza i co sami tworzymy. Mamy prawo do wolności słowa czy prawo do nauki. Jednak czy aby na pewno posiadamy prawo do kultury? Jeśli tak, to jak to rozumieć? Jeśli nie, to co zrobić aby to zmienić? Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury uważa, że mimo obecności takiego prawa w licznych aktach międzynarodowych, nie jest ono wystarczająco chronione i realizowane w wielu regionach. Właśnie dlatego zainicjował cały cykl debat i konsultacji, których celem jest włączenie owego zapisu do Protokołu Dodatkowego Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności Rady Europy. Dzięki takiemu zapisowi, każdy człowiek będzie mógł chronić swojego prawa do kultury, swojej swobody korzystania z niej, poprzez zwrócenie się do najwyższej instancji w Europie czyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Według przytoczonych przez Krzysztofa Dudka badań dzisiaj ponad 100 gmin w Polsce nie ma w ogóle pozycji „kultura” w strategiach i planach na kolejne lata. W jego opinii wprowadzenie zapisu „prawa do kultury” będzie dodatkową motywacją dla władz samorządowych do aktywnego działania w sektorze kultury.

Polskie miasta Europejskimi Stolicami

Polska od lat jest największym beneficjentem środków przeznaczonych na kulturę w Unii Europejskiej i wielokrotnie nasz kraj brał udział w wielu europejskich projektach. Jednym z nim jest Europejka Stolica (Miasto) Kultury. Kraków miał przyjemność brać udział w tym przedsięwzięciu w roku 2000, ajednym z organizatorów był Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik. Europoseł podczas debaty opowiadał o trudnościach, które napotkali koordynatorzy projektu – o poszukiwaniu źródeł finansowych czy o tworzeniu pomysłów na wydarzenia. Podkreślał też jak ważne jest zaangażowanie społeczeństwa w tego typu przedsięwzięcia.  Takie projekty powinny przyciągać większą ilość ludzi do kultury, powinny stwarzać pole do dialogu ze społeczeństwem, dać mieszkańcom możliwość wzięcia bezpośredniego udziału i eliminować niebezpieczeństwo elitarności kulturowego świata – powiedział Sonik.

 

Teraz szansę na pokazanie swojego dziedzictwa i tradycji ma Wrocław, który został Europejską Stolicą Kultury 2016. Właśnie to miasto przez cały rok będzie skupiało na sobie uwagę całej Europy. Koordynatorzy tego projektu są dziś w dużo lepszej sytuacji niż Kraków 14 lat temu - przede wszystkim jeśli chodzi o kwestię związaną z finansowaniem. Dzięki członkostwu w Unii zmieniają się nie tylko fundusze, ale również sam charakter tego przedsięwzięcia. Grzegorz Roman, doradca Prezydenta Wrocławia, podkreślał, że projekt ten ma ugruntować pozycje Wrocławia w Europie, promować to miasto. Stanowi to też wyzwanie  związane ze zdobyciem nowych klientów i podwyższeniem uczestnictwa mieszkańców  w kulturze nawet do 15% wszystkich obywateli. Do rozpoczęcia „roku Wrocławia” zostały jeszcze dwa lata. Polacy mogą w tym czasie obserwować postępy koordynatorów projektu oraz… trzymać kciuki.

Kulturalne samorządy

Prelegenci podczas debaty poruszyli również kwestie problemów związanych z dzisiejszym stanem kultury w Polsce. Jednym z nim okazała się edukacja polskich polityków. Często działacze polityczni na szczeblu samorządowym nie mają podstawowej wiedzy związanej z zarządzaniem pieniędzmi w sektorze kultury i nie jest to jedynie wina systemu. Wójtowie, radni, samorządowcy powinni aktywnie uczestniczyć w życiu kulturowym – brać udział w debatach, szkoleniach czy warsztatach. Ważna jest zmiana ich mentalności, bo w Polsce jest wiele projektów i funduszy, które można by wykorzystać na szerzenie idei uczestnictwa kulturze, jednak nie ma dobrego podejścia do tego typu inwestycji. Nie wystarczy postawić budynku, aby rozszerzyć zainteresowanie kulturą. Trzeba też go utrzymać, zapraszać artystów, tworzyć płaszczyznę współpracy między mieszkańcami, a władzą miast, powiatów. Właśnie w tym sektorze przede wszystkim powinna działać zasada pomocniczości. Problemem jest również słaba organizacja wydatków. Na wybudowanie budynku, który służyłby promowaniu kultury np. filharmonii wydaję się ogromne sumy pieniędzy. Jednak to jest dopiero początek wydatków. Wielkie projekty pociągają za sobą również ogromne koszty stałe. Taki budynek trzeba później utrzymać, najczęściej z publicznych pieniędzy. Czasami wręcz nie opłaca się zorganizować jakiejś imprezy, bo zwyczajnie miasta na to nie stać – powiedział Jacek Krupa, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Postaw na kulturę

Kultura jest bardzo ważnym sektorem, któremu poświęca się coraz więcej uwagi. Rozwój jaki w nim nastąpił po wejściu do Unii Europejskiej jest niesamowity. Powstaje coraz więcej ośrodków kultury, organizowanych jest coraz więcej festiwali i koncertów. Jednak debata na temat tego rozwoju jest wciąż potrzebna. Po aktywności widzów wtorkowego spotkania widać, że społeczeństwo nie jest obojętne na kulturę. Wręcz przeciwnie, obywatele chcą bezpośrednio zaangażować się w życie kulturowe swoich miast. Każdy z prelegentów podał kilka możliwości, które mogą wykorzystać mieszkańcy chcący zostać kreatorami artystycznego życia. Trzeba więc dać im działać, stworzyć odpowiednią płaszczyznę współpracy między nimi, a władzą i czekać na pierwsze pozytywne efekty.

Swietkorzyskie

Sonik w Kielcach!

Wizyta w Świętokrzyskim

W dniu dzisiejszym (28 marca) Poseł Bogusław Sonik odbył wizytę w Województwie Świętokrzyskim. Poseł wziął udział w spotkaniu z młodzieżą w I Liceum im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, był gościem TV Świętokrzyskiej oraz uczestniczył w internetowej dyskusji z mieszkańcami regionu.

W ramach spotkania w Jędrzejowie odbyła się projekcja filmu "Punkt Oparcia". Podczas internetowego czatu dyskutanci zadawali pytania m.in. o rozwój Województwa Świętokrzyskiego, a także o wydarzenia bieżące, takie jak zaangażowanie UE w sytuację na Ukrainie. Wizytę zaliczamy do niezwykle udanych!

Debata%20uj

Po co nam Parlament Europejski ?

O Parlamencie Europejskim na Uniwersytecie Jagiellońskim

Po co nam Parlament Europejski?

Na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć dzisiaj kandydaci do PE, eksperci oraz studenci podczas debaty odbywającej się w Audytorium Maximum. Jednym z reprezentantów Platformy Obywatelskiej i grupy EPL był poseł Bogusław Sonik. Spotkanie było organizowane przez Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i podzielone było na 3 części – polityczną, ekspercką i studencko-doktorancką. Moderatorami dyskusji byli profesorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. dr hab. Zdzisław Mach jak i prof. dr hab. Janusz Józef Więc.

W trakcie debaty nie zabrakło parlamentarzystów ze wszystkich partii politycznych. Dyskusję toczyli ze sobą politycy związani zarówno z prawym jak i lewym skrzydłem. Poseł Bogusław Sonik w swoim wystąpieniu podkreślał rolę Unii Europejskiej w walce o prawa człowieka – nie tylko w Europie, ale i na świecie. Opowiadał o misjach obserwacyjnych, które Parlament Europejski organizuję by móc budować fundamenty demokracji na całym świecie – sam ubrany był w koszulę z Nikaragui, w której miał okazję być jednym z europejskich obserwatorów. Odnosząc się do tematu spotkania poseł wyraził swoją opinie na temat obecnych kompetencji Parlamentu Europejskiego, które jego zdaniem powinny być rozszerzone.

 „ Nie można pozwolić sobie na to, aby ważne decyzje zapadły jedynie w gabinetach. Każdy powinien mieć udział w ich podejmowaniu, zwłaszcza Parlament Europejski” – powiedział Sonik. 

Europoseł wspomniał również o swojej dotychczasowej pracy w Brukseli,  a w szczególności o działaniach związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem energetycznym. Zwrócił również uwagę na swój wkład w kształtowanie się pakietu klimatycznego oraz obecnego kształtu zaleceń Komisji Europejskiej w kwestii poszukiwania i eksploatacji gazu z łupków.

Wado

Sonik w Wadowicach!

X Targi Edukacyjno-Wydawniczo-Informacyjne

W czwartek, 27 marca Poseł Bogusław Sonik był gościem na X Targach Edukacyjno-Wydawniczo-Informacyjnych odbywających się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Wicestarosta Marta Królik, która zwróciła uwagę, że decyzja o wyborze dalszej ścieżki edukacji musi być przemyślana. Błędny wybór może skutkować koniecznością zmiany szkoły, uniemożliwieniem wejścia na rynek pracy czy rezygnacją z wykonywania wymarzonego zawodu. Bogusław Sonik zaznaczył, że dzisiejszy świat stoi otworem dla młodych i wykształconych ludzi, a członkostwo Polski w Unii Europejskiej stwarza uczniom możliwość realizacji swoich planów i marzeń nie tylko w ojczyźnie, ale również poza jej granicami.

Targi odbyły się pod hasłem „Gimnazjalisto! dziś wybierz swoją przyszłość!”. Swoje stoiska zaprezentowało kilkanaście placówek oświatowych z Powiatu Wadowickiego, oraz wiele uczelni wyższych. W trakcie eventu odbyły się przygotowane przez uczniów pokazy ukazujące pracę w zawodzie m.in. kosmetyczki, fryzjera, technika reklamy czy informatyka, a także występy zespołu muzycznego Cordis II z I LO w Wadowicach i Grupy Teatralnej „Dzieci Pani Zimy”.

20140315_115709

Obchody 71. rocznicy zbrodni na rodzinie Baranków

Miechów

Dziś w Miechowie Poseł Bogusław Sonik bierze udział w obchodach 71. rocznicy zbrodni dokonanej przez nazistów na rodzinie Baranków, która ukrywała Żydów w czasie II wojny światowej. Swoje bohaterstwo rodzina przypłaciła życiem.

Obchody rozpocznie uroczysta Msza św., po której zostaną złożone wieńce na grobie rodziny Baranków. Następnie odbędzie się spotkanie w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Poniżej przedstawiamy tragiczną historię bohaterskiej rodziny Baranków:

"W dniu 15 marca 1943 roku w podmiechowskiej wsi Siedliska z rąk niemieckich okupantów śmierć poniosło czterech Żydów oraz ukrywająca ich polska rodzina.

We wczesnych godzinach rannych grupa kilku funkcjonariuszy Sonderdienstu w towarzystwie żandarma z posterunku w pobliskich Zagorzycach dokonała rewizji w zabudowaniach Wincentego Baranka. Niemcy odkryli dwie kryjówki, a w nich czterech mężczyzn żydowskiego pochodzenia. Wszyscy czterej zostali wyprowadzeni na podwórko i zabici w obecności przyglądających się temu mieszkańców Siedlisk.

Po krótkim przesłuchaniu z domu zostali wyprowadzeni gospodarze - Wincenty i Łucja Barankowie. Niemcy zaprowadzili ich do stodoły i tam zabili. Chwilę później w tej samej stodole od strzału w tył głowy zginęli ich synowie, dziewięcioletni Tadeusz i trzynastoletni Henryk. Następnego dnia  zginęła Katarzyna Baranek, teściowa Łucji (z domu Skucha). Katarzyna Baranek mieszkała razem z  rodziną  pasierba, ponieważ Niemcy nie znaleźli jej w czasie przeszukania i nakazali mieszkańcom wsi doprowadzić ją do Miechowa. W obawie przed represjami siedliszczanie wykonali polecenie Niemców.

W różnych publikacjach podawane są różne nazwiska zabitych Żydów. Jedni autorzy wymieniają nazwiska braci Koplewiczów lub Czajkowskich, inni wymieniają Sybirskiego, Pinczowskiego, Skowrona i Wajcmana (Weizmana). Jednak w świetle przytoczonych dokumentów w pracy Krystyny Samsonowskiej, najbardziej prawdziwe wydaje się być nazwisko Goldfinger. Ofiarami tej egzekucji byli ojciec i synowie z żydowskiej rodziny Goldfingerów.

Ciała Żydów pogrzebano za budynkami gospodarczymi, na polu Wincentego Baranka. Po wojnie zwłoki ekshumowano. Polską rodzinę pochowano na miechowskim cmentarzu i do dziś znajdują się tam jej mogiły."

źródło: http://www.sztetl.org.pl/pl/article/miechow/13,miejsca-martyrologii/25587,siedliska-k-miechowa-miejsce-egzekucji/

Img_5587

Sonik w regionie!

Wizyta w Nowym Sączu

W miniony piątek (28 lutego) Poseł Bogusław Sonik odbył wizytę w Nowym Sączu. Poseł wziął udział w Gali Przedsiębiorczości Powiatu Nowosądeckiego, odwiedził XVI Sądeckie Targi Uczelni Wyższych oraz spotkał się z młodzieżą w ramach projektu Święto Wolności pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Podczas Gali Przedsiębiorczości zostały wręczone nagrody dla najlepszych sądeckich przedsiębiorców. Następnie odbyło się spotkanie z młodymi uczestnikami projektu Święto Wolności na którym rozmawiano m.in. postrzeganiu opozycji demokratycznej - w której działał Poseł Sonik - przez młode pokolenie.