Działalność

W regionie

Deputowany Bogusław Sonik w Parlamencie Europejskim przede wszystkim reprezentuje swoich wyborców z Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej. Działalność na rzecz obu województw pozwoliła mu pogłębić wiedzę dotyczącą zarówno problemów tych regionów, jak i ich możliwości i szans rozwoju.

Zaangażowanie posła Sonika było wielokrotnie doceniane i nagradzane, m.in. wyróżnieniem dla najlepszego posła do Parlamentu Europejskiego z regionu Małopolska – Świętokrzyskie w kadencji 2004-2009 (raport Instytutu Kościuszki i naukowców UJ, UE i PAN) oraz I miejscem w rankingu najaktywniejszych eurodeputowanych z województwa małopolskiego, przygotowanym przez „Gazetę Krakowską”.

Dsc_0672[1]

Spotkanie Posła Sonika z KGW Wolbrom!!!

Poseł Sonik w regionie

12 października odbyło się długo wyczekiwane spotkanie Posła Sonika z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Wolbrom. Przebiegło  ono w niezwykle miłej atmosferze.

Była to kolejna okazja do wymiany poglądów z lokalną społecznością. Rozmowom nie było końca. Mamy nadzieję na szybką możliwość kolejnego spotkania w Wolbromiu.

Poniżej znajdą Państwo pełną fotorelację z wydarzenia.

Dsc_0782

Test wiedzy o Kielcach rozstrzygnięty!

Świętokrzyskie

Pochodząca z Buska-Zdroju Aleksandra Piasecka zwyciężyła w IV edycji Wielkiego Testu Wiedzy o Kielcach, który odbył się w ostatni piątek, 4 października. Do walki o zwycięstwo stanęło ponad 130 pasjonatów miasta oraz kilkunastu VIP-ów, spośród których najlepsza okazała się Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. W tej ostatniej kategorii test rozwiązywał również poseł Bogusław Sonik. Gwiazdą artystyczną wieczoru był pochodzący z Kielc Kabaret Skeczów Męczących.

Wielki Test Wiedzy o Kielcach to cykliczna impreza, podczas której uczestnicy fascynujący się historią i dziejami najnowszymi miasta mają okazję zmierzyć się w rywalizacji i zdobyć atrakcyjne nagrody. Jedną z nich był wyjazd studyjny do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie posła Bogusława Sonika, który patronuje Testowi od pierwszej jego edycji. Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci", Urząd Miasta Kielce i Kieleckie Centrum Kultury. 

Zdjecie

Sonik z wizytą w Kielcach!

Wielki Test Wiedzy o Kielcach

Poseł Sonik odwiedzi dzisiaj Kielce. O 16.00 na antenie TV Świętokrzyskiej opowie nad czym obecnie pracuje w Parlamencie Europejskim oraz jak angażuje się na rzecz swoich regionów: Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej. Gorąco polecamy obejrzenie materiału.

To jednak jeszcze nie koniec wizyty Posła Sonika w Kielcach. Kolejnym punktem programu jest udział w Wielkim Teście Wiedzy o Kielcach, nad którym Poseł objął patronat honorowy. Punktualnie o godz. 18.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury uczestnicy usłyszą 40 pytań dotyczących stolicy ich regionu. Zachęcamy do wzięcia udziału, bo jest o co walczyć. Ten, kto okaże się najlepszym „ekspertem od Kielc” uda się na wspaniały wyjazd studyjny do Brukseli na zaproszenie Posła Sonika jeszcze w tym miesiącu.

Trzymamy kciuki za wszystkich!

Dsc_0273

IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny w Zakopanym z udziałem Posła Sonika

Zakopane

W dniach 30.09-2.10.2013r. odbył się w Zakopanym IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny.

Poprzednie Kongresy odbyły się juz w 2007 r. (Radziejowice), 2009 r. (Bukowina Tatrzańska) i 2011 r. (Lądek Zdrój). Były to potrzebne i udane spotkania, które pozwoliły na przegląd stanu rozwoju, doświadczeń i perspektyw geotermii w naszym kraju. Zintegrowały one wiele osób i środowisk.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik był prelegentem podczas pierwszego dnia Kongresu. Podczas inauguracyjnej sesji plenarnej Poseł Sonik wygłosił wystąpienie na temat "Polityka UE w zakresie OZE i geotermii wynikająca z pakietu dyrektyw 3 x 20.

Więcej na temat Kongresu znajdą Państwo na stronie internetowej organizatorów.

Sonik na Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego

Krakowskie powietrze

Dziś radni Sejmiku Województwa Małopolskiego dyskutować będą nad przyjęciem programu ochrony powietrza w Małopolsce. Przyjęcie tego dokumentu otwiera drogę do uchwały, a co za tym idzie wprowadzenia zakazu  palenia węglem, który  obowiązywałby mieszkańców Krakowa za pięć lat.

Wdrożenie działań zwalczających smog i poprawiających jakość powietrza to konieczność dla Krakowa, który zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców.

-Smog nie jest zjawiskiem nowym, a krakowianie odczuwają jego skutki zdrowotne już od kilkudziesięciu lat. Zamiast ciągłego narzekania musimy podjąć tu i teraz konkretne działania, gdyż sytuacja może wymknąć się spod kontroli - mówi Poseł Bogusław Sonik, który wziął udział w dzisiejszej sesji Sejmiku.

Niedawno krakowscy radni przyjęli uchwałę, w której wyliczono szereg działań mających na celu walkę z fatalnym stanem powietrza, m.in.: likwidację palenisk węglowych, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, czy też rozszerzenie liczby stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie. Zakaz palenia węglem w piecach może wprowadzić jednak jedynie sejmik województwa. Zarząd województwa małopolskiego ma do 10 października przygotować projekt uchwały antysmogowej - w sprawie zakazu palenia węglem w Krakowie. Według wstępnych informacji powstał jednak ostatnio pomysł, aby zezwolić na palenie drewnem w kominkach, ale tylko tych, które mają charakter dekoracyjny i nie są jedynym źródłem ogrzewania.

-Naszym problemem jest jednak dość jeszcze niska świadomość odnośnie negatywnych skutków zdrowotnych, jakie może powodować wdychanie toksycznego powietrza. U osób zdrowych nawet krótka ekspozycja na jego działania może wywoływać stany zapalne lub choroby płuc. U chorych np. na astmę może to natomiast skończyć się nawet śmiertelnie. Należy więc zmienić prawo, jak również kształtować wyższą świadomość ekologiczną. Zagrożenie jest bowiem realne i dotyczy każdego z nas – komentuje Poseł Sonik.

130913_pm8_3605

Poseł Sonik wręczył Medal Schumana kard. Dziwiszowi

Medal Schumana dla kard. Stanisława Dziwisza

Dzisiaj, podczas XIII Konferencji z cyklu "Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej" w Centrum Konferencyjnym w "Dworze w Tomaszowicach" Poseł Bogusław Sonik jako inicjator przyznania Kard. Stanisławowi Dziwiszowi Medalu Schumana wręczył odznaczenie, o które wnioskował.

Medal im. Roberta Schumana wprowadziła w lipcu 1986 r. grupa Europejskiej Partii Ludowej w celu uhonorowania osób publicznych, które przyczyniły się do pokoju, budowania Europy i wartości humanistycznych poprzez swoją działalność publiczną i osobiste zaangażowanie.

Medalem odznaczono dotychczas wybitne osoby publiczne, w tym byłych szefów państw i rządów, przewodniczących Parlamentu Europejskiego i grup parlamentarnych, byłych ministrów i komisarzy Komisji Europejskiej oraz posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy w szczególny sposób wpływali na prace grupy. Uhonorowano także znaczące osobistości nienależące do Unii Europejskiej ze względu na ich działalność na rzecz praw człowieka.

 Ks. Kard. StanisławDziwisz został odznaczony Medalem Roberta Schumana na wniosek Posła Bogusława Sonika w dowód uznania dla jego dotychczasowej działalności, a zwłaszcza działań na rzecz zjednoczenia Europy na fundamencie chrześcijaństwa. 

Dsc_0175

Charsznickie Dni Kapusty

Charsznica

W niedzielę, 8 września, po raz XIX odbyły się obchody Dnia Kapusty w Charsznicy.

Po uroczystej Mszy Świętej  dokonano intronizacji nowej Pary Kapuścianej, którą zostali właściciela gospodarstw rolnych. Uroczystości uświetnione zostały występami zespołów regionalnych i grup tanecznych z lokalnego ośrodka kultury. Na uroczystościach obecni byli także Marszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Starosta Powiatu miechowskiego Marian Gamrat, a także wójt partnerskiej gminy z Węgier. Gospodarzem  obchodów był  wójt Charsznicy Jan Żebrak.  Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik także miał swoją reprezentację podczas tego spotkania.

Poniżej prezentujemy krótką fotogalerię.

20130908_173504

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. Mieczysława Majdzika

Skawina

W niedzielę, 8 września br.  w Skawinie Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik wziął udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej ppor. Mieczysława Majdzika. Tablica mieści się na elewacji lokalu, w którym mieszkał Mieczysław Majdzik.

Mieczysław Majdzik jako nastolatek wstąpił do zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Aresztowany i torturowany przez UB, został skazany na 12 lat więzienia. Po wydarzeniach czerwca 1976 r. pomagał represjonowanym robotnikom Radomia. Później aktywnie działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był członkiem - założycielem Konfederacji Polski Niepodległej. Od 1981 uczestniczył w marszach szlakiem I Kompanii Kadrowej. W 1980 r. w elektrowni Skawina zakłada NSZZ Solidarność. W stanie wojennym był internowany od 13 grudnia 1981 do 23 lipca 1982 r, razem z Panem Posłem Bogusławem Sonikiem. 

Dsc09586

Poseł Sonik z wizytą w Kielcach

Kielce

Pod znakiem historii i sztuki przebiegała piątkowa (6 września) wizyta Posła Bogusława Sonika w regionie świętokrzyskim.

O godzinie 17:00 poseł uczestniczył w wernisażu wystawy „Poezja Światła”, podczas której efektowne i pobudzające wyobraźnię szkło artystyczne prezentowali litewscy artyści: Indre Stulgaite-Kriukiene i Remigijus Kriukas. Wizytę w Kieleckim Centrum Designu, gdzie prezentowana była wystawa, uzupełniły odwiedziny w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, drugiej z placówek wchodzących w skład Wzgórza Zamkowego, miejskiej instytucji kultury stworzonej w dawnym więzieniu kieleckim. W historycznych, naznaczonych trudnymi losami narodu polskiego, wnętrzach prezentowane są dzisiaj edukacyjne, skierowane głównie do młodzieży szkolnej, wystawy multimedialne o charakterze patriotycznym i obywatelskim.

W wieczornym klimacie kieleckiego Placu Artystów miało miejsce kolejne niecodzienne wydarzenie artystyczne – otwarcie instalacji „Turbina”, pochodzącego z Kazimierzy Wielkiej Adama Garnka. Tytułowa turbina to interaktywna rzeźba składająca się z 16 pierścieni różnej średnicy napędzanych siłą ludzkich mięśni lub wiatru. Pracująca maszyna stwarza interesujące efekty wizualne oraz, jak podkreślał sam twórca, wytwarza energię, którą chciałby przekazywać odbiorcom. Artystę do Kielc zaprosili znani kieleccy mecenasi kultury i sztuki Dorota i Tomasz Tworkowie. Była to piąta już prezentacja w ramach organizowanego przez nich cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. Dotychczas swoje prace prezentowali w Kielcach: Zbigniew Frączkiewicz, Jerzy Kędziora, Leon Tarasewicz i Ludwika Ogorzelec. Miłym akcentem piątkowego wieczoru było wręczenie pomysłodawcom i organizatorom wystaw, Państwu Tworek, odznak honorowych „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznanych z inicjatywy i na wniosek posła Bogusława Sonika przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak podkreślił wnioskodawca nagrodzeni nie tylko kochają sztukę i dzielą się nią z innymi jej miłośnikami, ale poszli o krok dalej, prezentując ją masowemu odbiorcy, edukując i ucząc społeczeństwo wrażliwości na sztukę.      

20130901_161313

Małopolskie Święto Warzyw w Igołomii- Wawrzeńczycach

Igołomia-Wawrzeńczyce

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik w niedzielę, 1 września uczestniczył w  VI Małopolskim Święcie Warzyw, które jak co roku odbyło się na lotnisku w podkrakowskim Pobiedniku w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.

Gmina ta słynie z urodzajnych gleb, które pozwalają na uprawę różnego rodzaju warzyw, a szczególnie słynnej na całą Polskę papryki. Święto Warzyw było okazją do uhonorowania najlepszych rolników za całoroczny trud włożony w pracę na roli. Wystawa sprzętu rolniczego, wesołe miasteczko, liczne kramy i stragany oraz akrobacje powietrzne krakowskiego aeroklubu to tylko część z licznym atrakcji, które czekały na zgromadzonych gości  Wszyscy, którzy w to niedzielne popołudnie udali się do Pobiednika mogli skosztować przetwory, zupy, smalec i ciasta wykonane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Koło z Wawrzeńczyc  przekazało Posłowi wielki koszyk lokalnych produktów wśród których prym wiodły warzywa. Serdecznie gratulujemy wspaniałej imprezy i do zobaczenia za rok !