Parlament Europejski
Bycie posłem pierwszej kadencji 2004-2009 było wielkim wyzwaniem: do tej pory Polska nie miała reprezentacji w Parlamencie Europejskim. Później, po latach aktywnej działalności meandry europejskiej polityki nie były już dla nas terenem nieznanym.
W mojej pracy w Parlamencie Europejskim starałem się zajmować tematami, które są ważne zarówno dla Polski jak i dla Europy, takimi jak: bezpieczeństwo energetyczne, ochrona środowiska, a także obrona praw człowieka i demokracji.
Dlatego wybór komisji parlamentarnych nie był przypadkowy. Od pierwszej kadencji(2004r.) zaangażowałem się w prace Podkomisji Praw Człowieka i Komisji Ochrony Środowiska Bezpieczeństwa Żywności i Zdrowia Publicznego. Dołączyłem również do Komisji Kontroli Budżetowej. Opróćz tego aktywnie angażowałem się w pracę w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Przez wiele lat walczyłem w Parlamencie Europejskim o eksploatację gazu łupkowego, który dla polskiej energetyki jest szansą na pozyskanie bezpieczniej i taniej energii. Owocem mojej wieloletniej pracy w tym obszarze jest raport dotyczący środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego, który miał wpływ na późniejsze decyzje UE dające „zielone światło” dla wydobycia tego paliwa w Europie.
Praca Bogusława Sonika, jego zaangażowanie i inicjatywy w PE zostały zauważone i docenione przez różnorodne instytucje i media. Lista wyróżnień obejmuje:
- najaktywniejszy europoseł Małopolski (2012) - zwycięstwo w rankingu „Gazety Krakowskiej”;
- nagroda MEP Awards 2010 – prestiżowe wyróżnienie dla najlepszego europarlamentarzysty, przyznawane przez „The Parliament Magazine” (kategoria energia)
- czołowe miejsca w rankingach najlepszych polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, prowadzonych przez: „Rzeczpospolitą” (lipiec 2010), „Wprost” (czerwiec 2010), RMF FM (kwiecień 2010); RMF FM tak uzasadniło swoją decyzję: Jest autorem opinii w sprawie bezpieczeństwa gazowego. Uchodzi za „sumienie i pamięć historyczną Europy”. Przypomina o datach i wydarzeniach, o których Zachód chętnie by zapomniał: Katyń, inwazja sowiecka, obozy zagłady.
- uznanie za jednego z najaktywniejszych i najskuteczniejszych polskich europosłów: raport Instytutu Kościuszki (2009), ranking polskich korespondentów w Brukseli (2008), raport Uniwersytetu Wrocławskiego (2007);
- nominacja do nagrody „Złote Skrzydła” przez „Super Express”; gazeta motywowała swoją za to, że nie pozwolił europejskim politykom bredzić o „polskich obozach koncentracyjnych”. (...) wystąpił w imieniu wszystkich Polaków. Walcząc o właściwy zapis w rezolucji z okazji 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, pokazał, że mamy swój honor (2006).
Działalność Bogusława Sonika na forum Parlamentu Europejskiego (więcej).